top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsman Culfa

Balık Mapası ve Diğer Denizcilik Mapaları

Balık Mapası ve Diğer Denizcilik Mapaları

Balık mapası, denizcilik daha doğrusu balık avlama konusunda eksikliği kabul görmeyen bir malzemedir. Mapanın birçok varyantı veya şekli bulunmaktadır. Denizcilik sektöründe de bu durum aynıdır. Mapanın işleve göre birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Bu kullanım alanlarına göre mapanın şekli, dayanıklılığı veya kullanılan malzemenin çeşidi değişmektedir. Bu yazımızda denizcilik sektöründe kullanılan balık mapası veya türevlerine değineceğiz.

Seyyar İskele Mapası Seyyar demek, mobil anlama da gelmektedir. Yani taşınılabilir anlamını bize verir. Bu mapa, denizcilik sektöründe büyük bir yer edinen, küçük teknelerin otoparkı diyebileceğimiz iskeleler için geliştirilmiş bir varyanttır. Küçük tekne dediğimizde şişme botları veya kayıkları da içine alabileceğimizi unutmayın. Hatta bazı durumlarda jet ski bile bu kategoriye girmektedir.


Seyyar iskele mapası, istenildiği taktirde büyük tekneler için de kullanılabilir. Fakat işlev süresi küçük teknelere kıyasla daha az olacaktır. Küçük teknelerde kullanılan bu mapa, uzun vadede iş görmek için uygundur. Büyük teknelerde ise kısa süreli bir iş için idealdir. Bu mapanın asıl amacı, tekneyi iskeleye bağlamak veya sabit tutmaktır. Bu anlamda mapalar geliştirilmiştir.

Normal mapayı veya koç boynuzunuzu bulamadığınızda endişeye mahal vermeyin. Bu seyyar iskele mapası sayesinde koç boynuzunun vereceği işlevden daha fazla işleve sahip olabilirsiniz. Bu mapa, çinko kaplı çelikten meydana gelmiştir. Ahşap veya tahta diyebileceğimiz döşemelerden rahat bir şekilde geçebilir. Geçtikten sonra hiçbir kırılma veya bozulma, mapa tarafından gerçekleşmez.

Mapayı düzgün bir şekilde ahşap döşeme arasından geçirdikten sonra 90 derece çevirmeniz yeterli olacaktır. Bu hareket, mapa ile iskele arası dengeyi kuracaktır. Çevirdikten sonra halatınızı volta ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Balıkçı ağ mapası hususundan tamamen ayrı veya farklı bir değerlendirmeye tabii olan bu denizcilik ürünü, her küçük teknede bulunmalıdır.

Zincir Kilitleme Mapası

Denizcilik sektöründe mapa, oldukça farklı alanlarda kullanılır. Yukarıda bir sabitleme rolü gören seyyar mapa, bu alt başlığımızda zincir kilitleme görevindedir. Bu mapa, en çok kullanılan mapa çeşitlerinden sadece biridir. Irgattan zincir yükünü alabilmek için bu mapalar mütemadiyen kullanılır. Zincir kilitleme mapası, paslanmaz çelikten meydana gelmiştir. Öyle ki birçok denizcilik üstüne geliştirilen mapa, paslanmaz özelliğe sahiptir. Mevzu su, özellikle de deniz suyu olduğunda pas kaçınılmaz olabilir.

Bu mapaların işlevini sizlere belli ettik. Fakat aklınızda bir soru var gibi. O da ırgat nedir? Irgat, genelde büyük veya orta sınıf gemilerde kullanılan bir aparattır. Demirleme ve yük yükleme işlemlerinde kullanılır. Birçok ırgat; yük çekme, kaldırma, mayna etme gibi işleve pekala sahiptir. Irgatlar bir yükü çekebilmek için de zincir kullanır. Zinciri sarma ve tekrar bırakma işlemleri ile yük taşıma gerçekleşir. Bazen öyle yükler olur ki ırgatlara fazlaca iş düşer. Zincir ile ırgat arası bir köprü oluşturmak ise zincir kilitleme mapası ve onun türevlerine düşer. Irgattaki yükü tam anlamıyla uzaklaştırır bu mapa.

Askı Mapası Denizcilik terimleri içinde de bulunan bu malzeme, çok küçük fakat ters oranda çok işlevseldir. Bir demiri kaldırabilmek içim bedenine konmuş bir mapa, diye açıklanan bu malzeme, oldukça dayanıklıdır. Öyle ki dayanıklı olmasa bu kadar çok yükü sırtlayamaz. Mapaların kendileri arasında türleri, boyutları veya malzemeleri bulunmaktadır. Askı mapası da kendi içinde farklı boyutlarla bulunabilir.

Yapılacak işleve göre mapanın kalınlığı veya uzunluğu artabilir. Paslanmaz sağlamlaştırılmış çelikten meydana gelen bu mapa, küçük olmasına karşın çok büyük yükleri zorlanmadan kaldırabilir. Isı-pres tekniği ile ayrıca bir dayanıklılık kazanan bu mapa ‘’kaldırma ve taşıma elemanı olarak adlandırılabilir. Askı mapası tüm denizcilik sektöründe kullanılan, büyük ve küçük demeden bulunan bir denizcilik malzemesidir.

Sonuç Göründüğü üzere birçok alanda mapalar çeşitlenebilir. Çeşitlilik mapanın kendi içinde kalitesine veya sağlamlığına göre de sınıflanabilir. Askı, seyyar iskele ve zincirleme mapalarından bu başlığımızda bahsettik. Denizcilikte mapa, tek bir kullanım alanına sahip değildir. Bunu da gözler önüne serdik. Yine de kabul etmemiz gerekir. En çok bilinen, tercih edilen ve kullanılan denizcilik alanındaki mapa; balıkçı ağ mapası olmak üzeredir. Bu mapalar, tüm denizcilik sektöründe kendine yer bulmuş ve adeta geminin ayrılmaz bir parçası olmuştur.17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page