top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsman Culfa

Balık Mapası Üretimi

Balık Mapası Üretimi

Balık mapası üretimini bu başlıkta ele alacağız. Bir balık mapasının projelendirme aşamasından taslak aşamasına kadar sürecini ve daha sonra bitmiş şeklini sizlere anlatacağız. Öncelikle şunu belli edelim, balık mapaları paslanmaz çelikten üretilmektedir. Amaç mapayı hiç olmadığı kadar sağlam yapmaktır. Çünkü mapaların işlevi tonlarca yükü çekmektedir. Elbette yüke göre aldığı şekil veya boyut çeşitlenebilir fakat her türlü mapa sınırlarını haddinden fazla zorlamalıdır. Bunun için özel işlemlerden geçirilir. Balıkçı ağ mapası aşamalarını bu yazımızda sizlerle buluşturacağız. O zaman hiç uzatmadan aşamalardan bahsede bahsede konuya giriş yapalım.

Projelendirme Aşaması Mapalar, özel çelik sanayilerinde üretilmektedir. Projelendirme aşaması da burada yapılmaktadır. Peki nedir projelendirme? Projelendirme, bir ürünün kabataslak belirlendiği bir aşamadır. Ürünün boyutları, işlevi, dayanıklılığı ve ne için kullanılacağı bu aşamada belli olur. Bu aşama, diğer tüm aşamaların zeminini hazırlar. Projelendirme olmadan hiçbir üretim sorunsuz gerçekleşmez. Bir şema hazırlamak için son derece önemlidir.

Örnekler üzerinden gidelim. Balıkçı ağ mapası üretmek istiyorsunuz. Boyutları belli ettiniz mi? Örnek verelim; 5 cm uzunlukta ve 5 cm genişliğinde bir mapa üreteceksiniz. O zaman ona göre bir malzeme seçimi ve taslak oluşturmalısınız. Çelik ve çelik ürünleri endüstrisinde bu taslakları oluşturacak elemanlar devamlı bulunmaktadır. Mapaların şemasını çıkartmak için bu elemanlar işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır.

İlk Giriş: Yöntem Projeniz hazır. Aşağı yukarı nasıl bir model ile karşılaşacağınızı biliyorsunuz. O zaman tek yapmanız gereken uygun maddeyi ayrıştırmak. Ana başlığımızda belli ettiğimiz üzere balık mapası, çelikten oluşur. Çelik, doğada tek başına bulunabilecek bir bileşen değildir. Çelik bir karışım olarak karşımıza çıkar. İçerisinde %1.7 kadar karbon bulunmaktadır. %1 mangan ve %0.5 silisyum vardır. Çok az bir miktar ise kükürt ve fosfor bulunmaktadır. Oranı ise %0.05 kadardır.

Balık mapaları için üretilen çelik iki farklı şekilde meydana gelir. Türkiye’de ikinci yol daha fazla kullanılır. Fakat biz her iki yolu da açıklayalım. 1. Yol; çelik entegre tesislerinde demir cevherinden pik demir üretimi ve sonrasında bu pik demir ile Bazik Oksijen Fırın dediğimiz kısa adıyla (BOF) çelik üretimidir. Herhangi bir mapa için bu yöntem tercih edilmez. Fakat yine de bilmenizde fayda vardır.

2. Yol balıkçı ağ mapası üretiminde daha dikkat çeker. Nedeni ise maaliyetin bir hayli bu yöntem ile düşük olmasıdır. Mevcut demir veya çelik hurdaları elektrik ark tesislerinde eritilir. Böylelikle mevcut kalıplara dökülür. Kalıplar bir mapa şeklinde ise çelik kuruyarak olması gereken şey yani balık mapaları meydana gelir. Hem atık demirler boşa gitmez hem de maaliyet oldukça düşer. Üstelik sağlamlılık anlamında da ilk yoldan bir farkı bulunmaz.

2. Aşama: Paslanmazlık Özellik Çeliğin içinde ne olduğunu az çok biliyorsunuz. Yukarıda içinde neler olduğundan bahsettik. Fakat atlamamız gereken bir husus var. Bir çelik, halihazırda suya dayanıklı bir şekilde ortaya çıkmaz. Balık mapası için de suya dayanıklılık zaruridir. Peki bu oksit önleme işlemi nasıl olmalıdır. Günümüz sanayisinde çelik üretimi çok basit metotlar ile ilerlemektedir. Kaynat, şekil ver ve soğut. Bu üç adım dahilinde ürün karşımıza çıkar.

Bu ürünlerin suya dayanıklılığı yoktur. Suya dayanıklılık kazandırmak için belli elementler kullanılmalıdır. Çeliğin özelliğine göre kullanılan elementlerin oranı değişebilir. Bu gayet normaldir. Fakat eğer oksitlenmeyi önlemek istiyorsanız yeni bir element eklemeniz gerekmektedir. Ürüne paslanmazlık, ısıya dayanıklılık veya elastikiyet gibi özellikler kazandırmak istiyorsanız Wolfram, vanadyum, krom veya nikel gibi elementleri atlamamanız gerekmektedir.

Son Aşama: Tedarik Artık balıkçı ağ mapası hazır. İstenilen sayıda ürettiniz. Tek yapmanız gereken endüstriden malınızı çıkarmak. Malınızı ambarlara yerleştirebilirsiniz. Ambarlar dahilinde küçük mallar, kısa süre içinde teslim sağlayabilirsiniz. Gelen siparişler dahilinde basit bir şekilde ürününüzü gereken yere gönderebilir ve ödemenizi alabilirsiniz.

Balık mapasını diğer ürünler ile kullanmak da isteyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir av teknesinin motorundaki zincirler için özel mapalar kullanmışsanız, bunu tek halde veya zincir ile birlikte tedariğini sağlayabilirsiniz. Bitmiş ürünler ile yapılan satış, her zaman daha fazla kar imajı getirecektir. Bu yazımızda bir balık mapası üretiminin başından sonuna kadar ele aldık. Mapaların türü değişse de aşağı yukarı kat edeceği adımlar bunlar olacaktır.7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page